Lekarz od słuchu poleca odpowiednie leczenie

Leczenie słuchu – co musisz wiedzieć!

Diagnostyka słuchu poszła dziś mocno do przodu. Już nowo narodzone dzieci przechodzą badania przesiewowe, które są w stanie wykazać poziom funkcjonowania ich słuchu. Gdy zmysł osłabia się wraz z wiekiem, lub ulega uszkodzeniu z różnych przyczyn, można wdrożyć odpowiednie leczenie. Początkowym etapem kontaktu z lekarzem zawsze jest diagnostyka.


Nawigacja:

Do jakiego lekarza od słuchu się wybrać?

Lekarz od słuchu, czyli audiolog, dysponuje szeregiem obiektywnych i subiektywnych metod badania słuchu. Pierwsze skupiają się na rozpoznawaniu drgań błony bębenkowej, przesyłania impulsów elektrycznych po nerwie słuchowym oraz innych fizjologicznych reakcjach narządu słuchu na falę akustyczną. Z kolei badania subiektywne najczęściej opierają się na prezentowaniu bodźca dźwiękowego pacjentowi i zbieraniu od niego informacji zwrotnej o progu słyszalności oraz doznawanych wrażeniach. Wszystkie te badania, zarówno przy użyciu samego głosu jak i skomplikowanej aparatury medycznej, są w stanie ustalić stopień uszkodzenia słuchu, jego lokalizację oraz ewentualne przyczyny. Takie sprawdzenie słuchu jest pierwszym krokiem w stronę dobrania prawidłowego leczenia.


Najczęstsze sposoby na leczenie słuchu

Istnieje kilka metod stosowanych w nowoczesnej medycynie, które umożliwiają leczenie słuchu. Co więcej, lekarze ciągle pracują nad wzbogacaniem tego repertuaru i opracowują nowe metody, które są w stanie nawet przywrócić słuch osobie niemal lub całkowicie niesłyszącej. Na czym polegają najczęściej stosowane techniki leczenia niedosłuchu?

  • Operacja przywracająca słuch

“Operacja” jest w tym przypadku terminem bardzo ogólnym, zawierającym w sobie szeregu specjalistycznych zabiegów, w zależności od rodzaju uszkodzenia słuchu. Może sprowadzać się do usunięcia zmian wysiękowych, rekonstrukcji uszkodzonej struktury w uchu lub wszczepienia implantu ślimakowego. Można również wszczepić implant do pnia mózgu. Implanty ślimakowe są ogromną szansą dla osób, które nie słyszą z powodu poważnych wrodzonych lub nabytych wad. To wszczepiane na stałe urządzenie zastępuje czynność komórek w uchu wewnętrznym. Dzięki niemu nawet osoby całkowicie niesłyszące mogą odzyskać zdolność słyszenia.

  • Aparat słuchowy

Nowoczesne aparaty słuchowe są drogie, jednak ich możliwości bywają naprawdę imponujące. Można nie tyko dostosować je do kształtu przewodu słuchowego, ale też nastroić tak, by korygowały bezbłędnie wadę słuchu konkretnego pacjenta. Dobrze dobrany aparat słuchowy to urządzenie, które nie tylko znacznie zwiększa komfort życia, ale także hamuje rozwój niedosłuchu.


Domowe sposoby na poprawę słuchu

Wiele osób, które zauważają stopniowe obniżenie jakości słyszenia, zastanawia się nad możliwościami poprawy słuchu w domu, poprzez ćwiczenia lub stosowanie leków. Domowe sposoby na poprawę słuchu sprowadzają się głównie do profilaktyki – by słuch nie pogorszył się jeszcze bardziej. Warto nabrać zdrowych przyzwyczajeń, na przykład nigdy nie włączać programów radiowych czy telewizyjnych bardzo głośno, ale zawsze tylko w komfortowym zakresie słyszalności. Przy drobnych problemach ze słuchem warto również przyjrzeć się swojej diecie, uzupełnić ją w cynk i witaminę B12. Niekiedy pomaga rezygnacja z dousznych słuchawek i spania w stoperach.

Źródła:
  1. Polski, Bartosz, et al. “Rola lekarza rodzinnego w procesie wczesnej wykrywalności niedosłuchu u dzieci, realizowanej w ramach Powszechnego Programu Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.” Family Medicine & Primary Care Review 2 (2014): 148-149.
  2. Makara-Studzinska, M., and Agnieszka Joanna Kowalska. “Prawo pacjenta z uszkodzeniem słuchu do informacji medycznej a kwestia świadomej zgody na podejmowanie interwencji medycznych.” Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 17.3 (2011).