Jak dobrać aparat słuchowy? My mamy odpowiedź!

Jak dobrać aparat słuchowy? My mamy odpowiedź

Wady słuchu to problem pojawiający się coraz częściej i na coraz szerszą skalę. Często z powodu niedomagania tego zmysłu cierpią coraz młodsi – także bardzo małe dzieci. Przyczyn problemów ze słuchem może być wiele: wady wrodzone, przebyte choroby i uszkodzenia mechaniczne. Niestety w wielu przypadkach słuchu nie udaje się przywrócić lub odwrócić skutków choroby czy urazów, a jedyną szansą na w miarę normalne życie jest aparat słuchowy. W jaki sposób go dobrać?

Aparat słuchowy – atrybut nie tylko starszych ludzi 

Widok osoby noszącej aparat słuchowy to dziś coraz bardziej powszechny obrazek. Współczesne urządzenia nie zawsze rzucają się w oczy i nieraz są skonstruowane w taki sposób, że nawet noszone przy krótkich czy spiętych włosach, są bardzo dyskretne. Coraz częściej aparat słuchowy noszą również młode osoby, a nawet dzieci. Mimo coraz bardziej powszechnych problemów ze słuchem, ludzie dotknięci jego wadami wstydzą się swojej niepełnosprawności i niechętnie godzą się z wizją noszenia aparatu słuchowego. Technika jednak rozwija się w szybkim tempie i współczesne aparaty słuchowe są bardzo dyskretne, zaś oferta różnych modeli – bardzo szeroka. Aparat słuchowy może być umieszczony za uchem, albo wewnątrz małżowiny usznej. Jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby?  Jaki powinien być aparat słuchowy dla dziecka? Kierować się ceną czy modelem? To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiają się w przypadku konieczności zaopatrzenia się w takie urządzenie.

Aparaty słuchowe – rodzaje

Do wyboru są dwa rodzaje aparatów – zauszne i wewnątrzuszne. Aparaty słuchowe zauszne polecane są osobom z dużą wadą słuchu. Wewnątrzuszne aparaty słuchowe z kolei sprawdzają się przy niewielkim stopniu niedosłuchu. Do noszenia aparatów wewnątrzusznych istnieją również przeciwwskazania – to wąski kanał słuchowy lub wysięk z ucha. Dobry aparat słuchowy to taki, który wyposażony jest w automatyczny system czyszczący sygnał mowy z dodatkowych dźwięków: szumów czy sprzężeń. Dla osoby niedosłyszącej najważniejsze jest rozumienie mowy, dlatego odbiór dźwięku powinien być jak najczystszy.

Podczas wyboru urządzenia, jakim jest aparat słuchowy, opinie innych użytkowników danej firmy czy modelu będą bardzo pomocne. Wysokiej jakości aparat słuchowy powinien uwypuklić mowę i zniwelować dźwięki docierające z otoczenia. Aparat powinien również wzmacniać dźwięki niskiej częstotliwości, jeśli pacjent nie słyszy ich dostatecznie dobrze. Przed wyborem aparatu koniecznie trzeba dokonać kilku przymiarek, kilku różnych modeli. Budowa aparatu słuchowego powinna być jak najbardziej wygodna dla codziennego użytkowania, z uwzględnieniem trybu życia posiadacza. Proces ten należy jednak rozłożyć w czasie, aby wyniki porównania były jak najbardziej wiarygodne. Dobór aparatu słuchowego u dobrego protetyka to niezwykle ważna kwestia – źle dobrany może przyczynić się do pogłębienia wady słuchu.

Etapy dobierania aparatu słuchowego 

Wybór aparatu słuchowego obejmuje kilka etapów. Rozpoczyna się go od wywiadu z pacjentem – chodzi o uzyskanie jak największej ilości informacji dotyczących jego stanu zdrowia w szczególności zaś układu słuchowego. Na tym etapie określa się również sytuacje, w jakich dana osoba ma problem ze słuchem. Następnie przeprowadza się badanie otoskopowe, czyli wizualną ocenę stanu ucha zewnętrznego za pomocą otoskopu – aparatu z podświetleniem i szkłem powiększającym. Kolejny etap to przeprowadzenie badań słuchu, za pomocą metody najbardziej adekwatnej do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Protetyk w kolejnym kroku zaproponuje dostępne rozwiązania, a także przystąpi do dopasowywania aparatów słuchowych. Następnie ocenia się subiektywne i obiektywne zyski z dopasowanego aparatu. Ostatnim etapem jest wykonanie odlewu z ucha, do dopasowania wkładki usznej i obudowy aparatu.

11 Odpowiedzi do Jak dobrać aparat słuchowy? My mamy odpowiedź!

 1. andrzej w. napisał(a):

  To mówicie, że aparat słuchowy to dobre rozwiązanie, szczerze mówiąc trochę się obawiam czy to na pewno poprawi sytuację

  • Tomasz napisał(a):

   Nie ma co czekać, słuch sam się nie poprawi. Najlepiej wybierz się na badanie słuchu i lekarz oceni jaki aparat ci potrzebny. Ja też nie byłem przekonany ale zacząłem w końcu nosić aparat i komfort życia ogromnie się poprawił, słyszę znacznie lepiej.

 2. Rafał napisał(a):

  Chcę sobie najpierw kupić jakiś aparat słuchowy przez internet, zobaczyć jak to działa, i potem ewentualnie zainwestować w to dużo pieniędzy, co powiecie?

 3. Adam napisał(a):

  Bardzo dziękuje za ten artykuł, osobiście nie noszę jeszcze aparatu ale powoli się przygotowuje do zakupu i zbieram informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *