Aparaty słuchowe – pomożemy wybrać odpowiedni

Jak dobrać aparat słuchowy? My mamy odpowiedź

Wady słuchu to problem pojawiający się coraz częściej i na coraz szerszą skalę. Często z powodu niedomagania tego zmysłu cierpią coraz młodsi – także bardzo małe dzieci. Przyczyn problemów ze słuchem może być wiele: wady wrodzone, przebyte choroby i uszkodzenia mechaniczne. Niestety w wielu przypadkach słuchu nie udaje się przywrócić lub odwrócić skutków choroby czy urazów, a jedyną szansą na w miarę normalne życie jest aparat słuchowy. W jaki sposób go dobrać?


Nawigacja:

Wbrew powszechie panującej opini, aparatów słuchowych używają nie tylko starsze osoby!

Widok osoby noszącej aparat słuchowy to dziś coraz bardziej powszechny obrazek. Współczesne urządzenia nie zawsze rzucają się w oczy i nieraz są skonstruowane w taki sposób, że nawet noszone przy krótkich czy spiętych włosach, są bardzo dyskretne. Coraz częściej aparat słuchowy noszą również młode osoby, a nawet dzieci. Mimo coraz bardziej powszechnych problemów ze słuchem, ludzie dotknięci jego wadami wstydzą się swojej niepełnosprawności i niechętnie godzą się z wizją noszenia aparatu słuchowego. Technika jednak rozwija się w szybkim tempie i współczesne aparaty słuchowe są bardzo dyskretne, zaś oferta różnych modeli – bardzo szeroka. Aparat słuchowy może być umieszczony za uchem, albo wewnątrz małżowiny usznej. Jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby?  Jaki powinien być aparat słuchowy dla dziecka? Kierować się ceną czy modelem? To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiają się w przypadku konieczności zaopatrzenia się w takie urządzenie.


Aparat słuchowy – podział ze względu na rodzaj zastosowania

Do wyboru są dwa rodzaje aparatów – zauszne i wewnątrzuszne. Aparaty słuchowe zauszne polecane są osobom z dużą wadą słuchu. Wewnątrzuszne aparaty słuchowe z kolei sprawdzają się przy niewielkim stopniu niedosłuchu. Do noszenia aparatów wewnątrzusznych istnieją również przeciwwskazania – to wąski kanał słuchowy lub wysięk z ucha. Dobry aparat słuchowy to taki, który wyposażony jest w automatyczny system czyszczący sygnał mowy z dodatkowych dźwięków: szumów czy sprzężeń. Dla osoby niedosłyszącej najważniejsze jest rozumienie mowy, dlatego odbiór dźwięku powinien być jak najczystszy.


Podczas wyboru urządzenia, jakim jest aparat słuchowy, opinie innych użytkowników danej firmy czy modelu będą bardzo pomocne. Wysokiej jakości aparat słuchowy powinien uwypuklić mowę i zniwelować dźwięki docierające z otoczenia. Aparat powinien również wzmacniać dźwięki niskiej częstotliwości, jeśli pacjent nie słyszy ich dostatecznie dobrze. Przed wyborem aparatu koniecznie trzeba dokonać kilku przymiarek, kilku różnych modeli. Budowa aparatu słuchowego powinna być jak najbardziej wygodna dla codziennego użytkowania, z uwzględnieniem trybu życia posiadacza. Proces ten należy jednak rozłożyć w czasie, aby wyniki porównania były jak najbardziej wiarygodne. Dobór aparatu słuchowego u dobrego protetyka to niezwykle ważna kwestia – źle dobrany może przyczynić się do pogłębienia wady słuchu.

Sześć etapów dobierania aparatu słuchowego

  1. Wybór aparatu słuchowego obejmuje kilka etapów. Rozpoczyna się go od wywiadu z pacjentem – chodzi o uzyskanie jak największej ilości informacji dotyczących jego stanu zdrowia w szczególności zaś układu słuchowego. Na tym etapie określa się również sytuacje, w jakich dana osoba ma problem ze słuchem.
  2. Następnie przeprowadza się badanie otoskopowe, czyli wizualną ocenę stanu ucha zewnętrznego za pomocą otoskopu – aparatu z podświetleniem i szkłem powiększającym.
  3. Kolejny etap to przeprowadzenie badań słuchu, za pomocą metody najbardziej adekwatnej do indywidualnych predyspozycji pacjenta.
  4. Protetyk w kolejnym kroku zaproponuje dostępne rozwiązania, a także przystąpi do dopasowywania aparatów słuchowych.
  5. Następnie ocenia się subiektywne i obiektywne zyski z dopasowanego aparatu.
  6. Ostatnim etapem jest wykonanie odlewu z ucha, do dopasowania wkładki usznej i obudowy aparatu.

Jednak trzeba pamiętać, że o większość początkowych i niezbyt zaawansowanych schorzeń słuchu możemy spokojnie zadbać sami, bez konieczności wizyty lekarskiej. odpowiedni aparat słuchowy jak np. Hearing Aid x3600, który wspomoże nasze słyszenie w początkowym stadium pogorszenia słuchu. Jednak wybór pozostawiamy Wam!

Źródła:
  1. Obrycka, Anita, et al. “Implant ucha środkowego. Możliwości eliminacji niektórych ograniczeń w odbiorze dźwięku wprowadzanych przez aparaty słuchowe.” Audiofonologia (2004): 91-94.
  2. Poremski, Tomasz, Piotr Szymański, and Bożena Kostek. “Metoda oceny efektywności krótkoterminowego stosowania aparatów słuchowych z wykorzystaniem aplikacji internetowej.” (2017): 115-128.