Badanie słuchu u dzieci – o czym warto wiedzieć?

Badanie słuchu u dzieci - o czym warto wiedzieć?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów ludzkich, pozwalających przede wszystkim na orientację w otaczającym nas świecie. Słuch jest także jednym z podstawowych zmysłów, dzięki któremu dzieci poznają świat. W przypadku małych pacjentów stwierdzenie problemów z tym zmysłem nie jest wcale zadaniem łatwym – dziecko nie odpowie na wszystkie pytania z wywiadu w taki sposób, by było to miarodajne do postawienia diagnozy. W jaki sposób bada się więc słuch u dzieci?

Profilaktyczne badania słuchu u dzieci

Statystyki medyczne nie są optymistyczne – okazuje się, że z roku na rok coraz więcej dzieci cierpi z powodu problemów ze słuchem. Tylko niewielki procent z nich urodził się z wadą słuchu – oznacza to więc, że coraz częściej różne wady tego zmysłu są nabyte. Jest to szczególnie niepokojące w kontekście wieku pacjentów – są to przecież dzieci. Najbardziej prawdopodobną przyczyną pogarszania się słuchu w wieku dziecięcym są złe nawyki całej rodziny (oglądanie głośno telewizora czy wielogodzinne używanie słuchawek). Często również wada słuchu jest skutkiem przebytych chorób i urazów.

Badanie słuchu u noworodka wykonujemy już w pierwszej dobie

W profilaktyce wad słuchu stosuje się badanie słuchu noworodka już w pierwszej dobie życia – są to badania przesiewowe. Pozwalają one na zdiagnozowanie chorób wrodzonych. Jednak takich dzieci jest niewielki odsetek, a wady słuchu  najczęściej pojawiają się w późniejszym okresie życia. Regularnie badanie słuchu u dzieci jest jedyną szansą na to, by w razie problemów jak najwcześniej móc podjąć działania. Niedosłuch jest bardzo często przyczyną nieprawidłowego, opóźnionego rozwoju dziecka. Nadmierne wycofanie, niechęć do komunikacji werbalnej czy sprawianie wrażenia odizolowania i znajdowania się „w swoim świecie” powinno wzbudzić czujność rodziców i skierować ich podejrzenia właśnie na problemy ze słuchem.

Niebezpieczne jest zaniechanie działań diagnostycznych, uznając, że powyższe objawy wynikają z charakteru czy nieśmiałości dziecka – brak diagnozy w odpowiednim momencie może przysporzyć o wiele więcej problemów w przyszłości. Dzieci z uszkodzonym narządem słuchu często zaczynają mówić o wiele później niż ich rówieśnicy. Później także zaczynają rozumieć ludzką mowę, mogą być zdezorientowane, wolniejsze i mniej skoordynowane niż inne dzieci.

Jakimi metodami wykonuje się badanie słuchu u dzieci?

Badanie słuchu u niemowlaka przeprowadza się metodą przesiewową. U starszych dzieci najczęściej wybieranym sposobem badania słuchu są metody obiektywne – a więc takie, które nie wymagają reakcji pacjenta. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od kilku czynników:

 • wieku dziecka
 • stopnia jego rozwoju
 • predyspozycji indywidualnych.

Metody badania słuchu u dzieci to przede wszystkim:

 • otoskopia
 • badanie emisji otoakustycznych
 • audiometria
 • tympanometria
 • badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR, BERA).

Najczęściej wybierana jest otoskopia i badanie emisji otoakustycznych. Otoskopia jest badaniem dzięki któremu można zdiagnozować wady fizyczne w obrębie przewodu słuchowego, a także błony bębenkowej. Używa się do niego otoskopu, czyli urządzenia emitującego światło, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć ucho zewnętrzne. Badanie emisji otoakustycznych polega na mierzeniu sprawności komórek rzęsatych, obecnych w uchu wewnętrznym.

Słuch jest stymulowany dźwiękiem, a wynik zapisywany jest za pomocą sondy mikrofonowej, wprowadzonej do kanału słuchowego. Badanie słuchu u niemowląt również można wykonać tą metodą. Aby przystąpić do badania, należy najpierw określić stan ucha środkowego – jakiekolwiek zmiany w jego obrębie mogą uniemożliwić wykonanie badania.

8 Odpowiedzi do Badanie słuchu u dzieci – o czym warto wiedzieć?

 1. Alina napisał(a):

  A jak dziecko we wczesnym wieku ma problemy ze słuchem, to jest możliwe że z czasem się mu poprawi?

 2. Pati napisał(a):

  Jeżeli twoje dziecko przeszło już okres niemowlęcy, to polecam jak najszybciej szukać trwałych rozwiązań.

 3. Walezjusz napisał(a):

  Najważniejsze jest jedno: robić regularne badania! I uwaga: robić same badania. Większość par, które znam – w ogóle w żaden sposób nie bada swoich pociech. A to ma swoje konsekwentniej i problemy. Powiedzmy, że jest dziecko, które ma tendencje do posiadania problemów ze słuchem, ma wrodzoną wadę etc. I powiedzmy, że dałoby się na to jakoś zaradzić. A przez gapiostwo rodziców problem może wyjść bardzo bardzo późno! Zwłaszcza, że nie zawsze zobaczymy ów problemów podczas zwykłych interakcji albo zwalimy je na coś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *