Czym są inteligentne wzmacniacze słuchu?

przez | 12 lutego 2018

Czym jest inteligentny wzmacniacz słuchu

Niewielkie ubytki słuchu, na przykład związane z pracą w głośnych warunkach, nie muszą wymagać profesjonalnego leczenia i noszenia aparatu słuchowego. Inteligentny wzmacniacz słuchu to urządzenie, które poprawia głośność słyszenia. Dobrej jakości wzmacniacz wyklucza problemy z proszeniem o powtarzanie czy ustawienie telewizora jeszcze głośniej, podczas gdy reszta mieszkańców nie słyszy już własnych myśli. W jaki sposób działają wzmacniacze słuchu, czym różnią się od aparatów słuchowych i czy warto ich używać?


Nawigacja:

Jak działa inteligentny wzmacniacz słuchu?

Wzmacniacz słuchu to bezprzewodowe urządzenie, które w pewnym zakresie podnosi słyszalność wszystkich dźwięków. Nosi się go podobnie jak aparat słuchowy. Użytkownik może sam przestawiać poziom głośności. Konstrukcja wzmacniacza jest dość prosta. Warto również wiedzieć, że wzmacniacz dźwięku nie umożliwia redukcji szumów oraz decydowania o tym, jakie dźwięki powinny być słyszalne w pierwszej kolejności. Dlatego nie stanowi sprzętu rehabilitacyjnego i nie może być traktowany jako codziennie użytkowane urządzenie poprawiające słuch.

Wzmacniacz słuchu a aparat słuchowy

Choć wzmacniacze słuchu są często nazywane aparatami słuchowymi, w rzeczywistości absolutnie nimi nie są. Aparat słuchowy to urządzenie rehabilitacyjne, które spowalnia rozwój wady słuchu. Jest o wiele bardziej skomplikowany i co za tym idzie, znacznie droższy. Oto kilka innych różnic pomiędzy wzmacniaczem słuchu a aparatem słuchowym:

 1. Wzmacniacza słuchu nie da się ustawić pod kątem potrzeb danego użytkownika – działa zawsze tak samo, wzmacniając każdy dźwięk. W aparacie słuchowym ustawia się poszczególne częstotliwości na podstawie badań audiometrycznych.
 2. Wzmacniacz słuchu pozwala na samodzielną regulację w zakresie “głośniej – ciszej” (należy stosować ją rozsądnie!).
 3. We wzmacniaczach słuchu brakuje technologii, które mają na celu poprawę rozumienia mowy. Stąd używanie ich w miejscach publicznych może być kłopotliwe i nieskuteczne.
 4. Wzmacniacz słuchu nie pozwala na dopasowanie wkładki do kształtu przewodu słuchowego.
 5. Aparat słuchowy najczęściej służy o wiele dłużej.

Czy warto kupić wzmacniacz słuchu?

Wśród osób, które stosują inteligentny wzmacniacz słuchu opinie są na ogół pozytywne. Należy jednak bardzo uważać, dobierając taki sprzęt – tani, niskiej jakości wzmacniacz słuchu może jeszcze bardziej go uszkodzić! Dlatego warto się zastanowić nad swoimi potrzebami i zdecydować świadomie pomiędzy wzmacniaczem słuchu a aparatem słuchowym. Jeśli wybór padnie na wzmacniacz, konieczne jest zdecydowanie się na urządzenie wysokiej jakości. Wśród osób, które kupiły tani, najprostszy wzmacniacz słuchu opinie zwykle są dobre jedynie na początku. Po czasie słuch zaczyna się pogarszać i dźwięki jeszcze gorzej docierają do ucha. Co więcej, tani wzmacniacz działa wzmacniając wszystkie dźwięki jednocześnie, co tworzy nieprzyjemną kakofonię w miejsce poprawy jakości słyszenia.

Wzmacniacz słuchu z ładowarką czy bez?

Warto kupić wzmacniacz słuchu z ładowarką, żeby nie było konieczne wymienianie baterii w urządzeniu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się stosowanie go tylko w domu, podczas rozmów – gdy ilość docierających dźwięków jest ograniczona i nie zmieni się za sprawą wzmacniacza w szkodliwy dla zdrowia hałas.

Źródła:
 1. Pietralik, Iwona, and Sylwia Łagan. “Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju.” Aktualne Problemy Biomechaniki 5 (2011): 127-132.
 2. Górski, P. “Nowa metoda aktywnej redukcji hałasu w ochronnikach słuchu.” Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka (2014): 10-14.

10 myśli nt. „Czym są inteligentne wzmacniacze słuchu?

  1. Maxwell

   To jest świetne! Wreszcie istnieje sprzęt dla osób, które NIE MOGĄ SOBIE POZWOLIĆ NA APARAT za 7 tys./jedno ucho.
   Średnie jest to, że oceniasz tak pochopnie i nie napiszesz nawet – dlaczego!

   Wzmacniacze mają sens (według mnie), jeżeli nasza wada może się sama odbudować. Korzystamy wtedy z wzmacniacza, nie podgłaśniamy wszystkiego czego się da, a nasz słuch z czasem się regeneruje.

   1. verne293

    Maxwell ma rację. Żyjąc za pieniądze z renty lub emerytury ciężko odłożyć na drogi aparat. Moja mama nie było w stanie, dopóki paru członków rodziny nie dorzuciło się do kosztów. Tylko inteligentny wzmacniacz słuchu pozwalał jej normalnie funkcjonować.

 1. Henryk

  Parę lat temu przez tydzień testowałem wzmacniacz słuchu, ale zrezygnowałem z niego. Jak karetka przejeżdżała albo samochód zaczął trąbić – działa aż zbyt mocno. Obecne modele może są bardziej dopracowane, ale wtedy bardzo się zawiodłem.

  1. Robert

   Z doświadczenia wiem, że to dlatego, że na 90% kupiłeś tani wzmacniacz słuchu. Te najtańsze za nawet 20 zł (sic!) na allegro wzmacniają wszystkie dźwięki jak leci. Powinieneś wziąć nowszy model, który byłby droższy, ale przy tym działał inteligentnie. Inteligentnie = wzmacnia te dźwięki, na których ci zależy. A nie wszystkie jak leci!

   1. ewa

    Pomyśl sobie, że starszych osób nie stać na aparat słuchowy. A potem kupują najtańsze modele, tak jak ty, na allegro. Albo co gorsza w sklepach Mango. Miałabym się na baczność, jeśli wzmacniacz kosztuje mniej niż 300 złoty. Na 100% to tania chińszczyzna.

 2. Feliks

  Kto by nie chciał drogiego, eleganckiego aparatu słuchowego, który można używać jako słuchawki i łączyć z telefonem. Modele wyglądają elegancko, ale kosztują krocie. Nawet 9 tysięcy za jeden aparat. To 18 za aparaty na obydwoje uszu! Mało kogo na to stać…
  Ja się cieszę, że teraz są inteligentne wzmacniacze słuchu, które kosztują ułamek tej ceny, a nadal dzięki nim bardzo dobrze słyszysz. 🙂

  1. Bard

   Nawet te bardzo drogie aparaty się psują. To nie jest tak, że są niezniszczalny i masz je do końca życia. Akumulatory się wyczerpują (dlatego jestem za klasycznymi bateriami), ładowarki psują, dźwięk zaczyna trzeszczeć coraz częściej.

   A na odlew małżowiny do aparatu słuchowego też się czeka. To nie jest tak, że w 3 dni przyjdzie ci aparat i będziesz zachwycony działaniem od pierwszego dnia.

 3. Weroni Dobrowolska

  Moja ukochana babcia, której słuch jest już bardzo słabiutki – kupiła sobie “Wzmacniacz słuchu” od przypadkowego akwizytora. “Sprzedawca” zapewniał, że będzie tak świetnie działał, jak aparat słuchowy. Skończyło się tym, że słuch jeszcze bardziej się pogorszył…

  Wcale mnie nie dziwi, że tyle starszych osób daje się nabrać na “wzmacniacze”. Babcia też ubiegała się o refundację, żeby móc kupić sobie aparat słuchowy z górnej półki. Papierologia, wiele miesięcy stania w kolejkach i niepotrzebny starszej osobie stres. Nawet nie chodziło nam o aparat za 10 tys… tylko zwykły oticon ria 2.

  Nie mogłam patrzeć już jak babcia dłużej się męczy, poszukałam na własną rękę aparatu “Zastępczego”, który będzie równie dobry, ale tańszy. Oczywiście z pomocą przyszedł niezastąpiony… internet :). Forumowicze polecili mi aparat od hearing aid https://hearing-aid.pl/. Przystępna cena, więc od razu zamówiłam. To był mój prezent od wnuczki na dzień babci. Bardzo się ucieszyła. Życie, czekając na decyzje NFZ było o poziom wyższe.

  Jak na razie decyzji jeszcze nie dostaliśmy, ale babcia jest tak zadowolona, że nie będziemy się śpieszyć z wymianą hearing aid na inny model.

Dodaj komentarz