Czym są inteligentne wzmacniacze słuchu?

Czym jest inteligentny wzmacniacz słuchu

Niewielkie ubytki słuchu, na przykład związane z pracą w głośnych warunkach, nie muszą wymagać profesjonalnego leczenia i noszenia aparatu słuchowego. Inteligentny wzmacniacz słuchu to urządzenie, które poprawia głośność słyszenia. Dobrej jakości wzmacniacz wyklucza problemy z proszeniem o powtarzanie czy ustawienie telewizora jeszcze głośniej, podczas gdy reszta mieszkańców nie słyszy już własnych myśli. W jaki sposób działają wzmacniacze słuchu, czym różnią się od aparatów słuchowych i czy warto ich używać?


Nawigacja:

Jak działa inteligentny wzmacniacz słuchu?

Wzmacniacz słuchu to bezprzewodowe urządzenie, które w pewnym zakresie podnosi słyszalność wszystkich dźwięków. Nosi się go podobnie jak aparat słuchowy. Użytkownik może sam przestawiać poziom głośności. Konstrukcja wzmacniacza jest dość prosta. Warto również wiedzieć, że wzmacniacz dźwięku nie umożliwia redukcji szumów oraz decydowania o tym, jakie dźwięki powinny być słyszalne w pierwszej kolejności. Dlatego nie stanowi sprzętu rehabilitacyjnego i nie może być traktowany jako codziennie użytkowane urządzenie poprawiające słuch.


Wzmacniacz słuchu a aparat słuchowy

Choć wzmacniacze słuchu są często nazywane aparatami słuchowymi, w rzeczywistości absolutnie nimi nie są. Aparat słuchowy to urządzenie rehabilitacyjne, które spowalnia rozwój wady słuchu. Jest o wiele bardziej skomplikowany i co za tym idzie, znacznie droższy. Oto kilka innych różnic pomiędzy wzmacniaczem słuchu a aparatem słuchowym:

  1. Wzmacniacza słuchu nie da się ustawić pod kątem potrzeb danego użytkownika – działa zawsze tak samo, wzmacniając każdy dźwięk. W aparacie słuchowym ustawia się poszczególne częstotliwości na podstawie badań audiometrycznych.
  2. Wzmacniacz słuchu pozwala na samodzielną regulację w zakresie “głośniej – ciszej” (należy stosować ją rozsądnie!).
  3. We wzmacniaczach słuchu brakuje technologii, które mają na celu poprawę rozumienia mowy. Stąd używanie ich w miejscach publicznych może być kłopotliwe i nieskuteczne.
  4. Wzmacniacz słuchu nie pozwala na dopasowanie wkładki do kształtu przewodu słuchowego.
  5. Aparat słuchowy najczęściej służy o wiele dłużej.

Czy warto kupić wzmacniacz słuchu?

Wśród osób, które stosują inteligentny wzmacniacz słuchu opinie są na ogół pozytywne. Należy jednak bardzo uważać, dobierając taki sprzęt – tani, niskiej jakości wzmacniacz słuchu może jeszcze bardziej go uszkodzić! Dlatego warto się zastanowić nad swoimi potrzebami i zdecydować świadomie pomiędzy wzmacniaczem słuchu a aparatem słuchowym. Jeśli wybór padnie na wzmacniacz, konieczne jest zdecydowanie się na urządzenie wysokiej jakości. Wśród osób, które kupiły tani, najprostszy wzmacniacz słuchu opinie zwykle są dobre jedynie na początku. Po czasie słuch zaczyna się pogarszać i dźwięki jeszcze gorzej docierają do ucha. Co więcej, tani wzmacniacz działa wzmacniając wszystkie dźwięki jednocześnie, co tworzy nieprzyjemną kakofonię w miejsce poprawy jakości słyszenia.

Odpowiadając na pytanie – tak, warto kupić wzmacniacz słuchu, jeżeli jesteśmy pewni wyboru. Czy może więc cokolwiek polecić? Z reguły unikamy tego typu podpowiedzi, gdyż wybór jest kwestią bardzo subiektywną. Jednak w tym wypadku możemy polecić sprawdzony produkt, który zdobywa coraz większą renomę na rynku. Jest to wzmacniacz słuchu Hearing Aid X3600, który przebija konkurencję w kwestii stosunku ceny do jakości.


Wzmacniacz słuchu z ładowarką czy bez?

Warto kupić wzmacniacz słuchu z ładowarką, żeby nie było konieczne wymienianie baterii w urządzeniu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się stosowanie go tylko w domu, podczas rozmów – gdy ilość docierających dźwięków jest ograniczona i nie zmieni się za sprawą wzmacniacza w szkodliwy dla zdrowia hałas.

Źródła:
  1. Pietralik, Iwona, and Sylwia Łagan. “Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju.” Aktualne Problemy Biomechaniki 5 (2011): 127-132.
  2. Górski, P. “Nowa metoda aktywnej redukcji hałasu w ochronnikach słuchu.” Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka (2014): 10-14.