Jak poprawić słuch i o niego prawidłowo dbać?

Jak poprawić słuch? Podstawowe informacje!

Problemy z prawidłowym słyszeniem mogą znacznie utrudniać codzienne życie. Nie wszyscy wiedzą, że o narząd słuchu można, a nawet należy dbać, tak jak o inne części naszego ciała. Istnieją różne sposoby na to, jak polepszyć słuch. Warto się z nimi zapoznać, aby noszenia aparatu słuchowego czy operacja nie okazały się w późniejszych latach jedynymi rozwiązaniami na poprawę słuchu.


Nawigacja:

Naturalny sposób w jaki poprawić słuch

Powszechnie wiadomo, że różne zioła oraz uzupełnianie w diecie witamin i minerałów to najlepsza droga do poprawy kondycji organizmu. Nie dla wszystkich jest jednak oczywiste to, że również takimi środkami można zadbać o narząd słuchu. Jak zatem poprawić słuch naturalnymi metodami? Doskonałe efekty daje miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), który wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, pomaga też likwidować szumy uszne i zawroty głowy. Poprawę krążenia w obrębie narządu słuchu uzyskamy też uzupełniając niedobór witaminy C. O wzmocnienie nerwów, w tych również nerwów słuchu, możemy zadbać dzięki odpowiedniej ilości magnezu. Ważna dla słuchu jest też witamina A oraz nienasycone kwasy tłuszcze, które pozwalają na dłużej zachować młodość i sprawiają, że przewody słuchowe są mniej narażone na uszkodzenia.


Jak dbać o słuch poprzez odpowiednią profilaktykę?

W dużym stopniu niektórym problemom związanym ze słuchem można zapobiec. Jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad to możemy cieszyć się światem pełnym dźwięków aż do później starości. W tym celu przede wszystkim powinniśmy chronić nasze uszy przed nadmiernym i długotrwałym hałasem. Jeżeli musimy przebywać w pobliżu sprzętów, które wydają bardzo głośne dźwięki to należy wkładać do uszu stopery lub nosić specjalne słuchawki, które wyciszają dźwięki i chronią przed uszkodzeniem słuchu. Jeżeli korzystamy z przenośnych urządzeń do słuchania muzyki to nie powinniśmy używać ich dłużej niż godzinę dziennie. Wybierając do domu odkurzacz warto postawić na model pracujący dość cicho (parametru głośności dBA należy szukać na opakowaniu).


Jak czyścić uszy i poprawić codzienną higienę?

Podstawą dbania o słuch jest odpowiednia higiena uszu – zalegająca woskowina może zatykać przewody i pogarszać słyszenie. Uszy trzeba regularnie oczyszczać z woskowiny za pomocą kropli bądź sprayu (stosowanie patyczków kosmetycznych do czyszczenia ucha w środku grozi uszkodzeniem błony bębenkowej). Poza tym, w żadnym wypadku nie można lekceważyć infekcji, w tych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, które nieleczone mogą prowadzić do zapalenia ucha.

Podsumowanie

Podsumowując, do prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu potrzeba szeregu składników odżywczych. Poprawa słuchu jest zauważalna po wprowadzeniu zdrowej diety, bogatej w witaminy i minerały. Można też korzystać z suplementów i ziół dostępnych w aptece. Jeżeli przykładamy uwagę do tego, jak poprawić słuch, to nie możemy też narażać uszu na zalegające wewnątrz zanieczyszczenia. Ponadto, powinniśmy unikać przebywania w hałaśliwym otoczeniu bądź stosować specjalne środki ochronne.

Źródła:
  1. Szaleniec, Joanna, et al. “Co może uzyskać otolaryngolog, stosując sztuczne sieci neuronowe?.” Otolaryngologia Polska 66.4 (2012): 241-248.
  2. Pucher, Beata, Jarosław Szydłowski, and Bartosz Polski. “METODY DIAGNOSTYKI SŁUCHU U DZIECI.” Interdyscyplinarne rozumienie problemów związanych z diagnostyką i terapią dziecka: 44.