Aparat słuchowy – cena nie powinna być jedynym kryterium

Ile kosztuje dobry aparat słuchowy Wada to nie jedyne kryterium

Aparat słuchowy to dla niektórych osób jedyne rozwiązanie, aby mieć pełen kontakt z otoczeniem. Podstawowy aparat słuchowy możemy kupić już za około 120 zł, ale ile tak naprawdę kosztuje dobry aparat słuchowy? Okazuje się, że w rzeczywistości cena aparatu słuchowego godnego polecenia to nawet kilka tysięcy złotych, jednak nie jest i nigdy nie powinna ona być jedynym wyznacznikiem dla wyboru tego typu produktu.


Nawigacja:

Dla aparatów słuchowym cena jest zazwyczaj głównym kryterium przy wyborze produktu

Wydawać by się mogło, że aparat słuchowy to urządzenie, które po prostu wzmacnia dźwięki. Czy zatem wszystkie działają tak samo i najrozsądniej będzie wybrać ten najtańszy? Okazuje się, że niekoniecznie. Tani aparat słuchowy, działa w najprostszy sposób – jednakowo wzmacnia wszystkie dźwięki w otoczeniu, czyli zarówno mowę, jak i hałas w tle, przez co właściwie nie jest w stanie pomóc osobie mającej problem ze słuchem. Urządzenie, które nie pomaga w zrozumieniu mowy ciężko zatem nazwać “aparatem słuchowym”.

Jak przekłada się cena aparatu słuchowego na jakość?

Wyższej klasy urządzenie będzie działać dostosowując się do warunków w jakich znajduje się użytkownik. Będzie wzmacniać dźwięki, których mamy niedosłuch w niskich częstotliwościach, a pozostałe pozostawi bez zmiany. Dlaczego jest to tak ważne? Poza wspomnianą faktyczną pomocą w komunikowaniu osoby z niedosłuchem istotne jest też zapewnienie jej bezpieczeństwa. Tani aparat słuchowy może jeszcze bardziej uszkodzić słuch. Jeśli znajdziemy się w bardzo głośnym środowisku, gdzie dźwięk dochodzi do 100 decybeli (wartość powyżej 100 decybeli może poważnie uszkodzić słuch), a aparat wzmocni wszystkie dźwięki, może to skończyć się jeszcze większym uszczerbkiem dla narządu.


Musimy też pamiętać, że każda wada słuchu jest inna – narząd słuchu jest skomplikowany, ale mówiąc najprościej każdy z nas słyszy w innej częstotliwości – dlatego aparat powinien być dobrany przez specjalistę według naszej charakterystyki niedosłuchu. Lekarz doradzi odpowiedni typ aparatu, jak i konkretne modele. Dobrą wiadomością dla pacjenta jest to, że jeżeli chodzi o aparat słuchowy wewnątrzuszny cena jest porównywalna do aparatu słuchowego zewnętrznego, więc jeśli wada na to pozwala to nie ma przeszkody, aby zastosować mniej widoczny aparat.

Ile kosztuje aparat słuchowy wysokiej jakości?

Jeżeli tani aparat słuchowy nie jest najlepszym wyborem, to ile kosztuje aparat słuchowy, który będzie dobrze nam służył? Koszt godnego polecenia aparatu słuchowego zaczyna się właściwie od około 1500 zł, a kończy na nawet na 12 000 zł. Wszystko zależy od tego jaką dokładnie mamy wadę i jakiego aparatu potrzebujemy, a także od producenta i sposobu wykonania konkretnego modelu.


Koszt aparatu słuchowego może po części zrefundować NFZ

Nie da się ukryć, że koszt aparatu słuchowego wysokiej jakości nie jest w zasięgu każdego. Zanim jednak kupimy najtańsze urządzenie, warto sprawdzić czy możemy uzyskać refundację. Rozporządzenie Ministra Zdrowia o refundacji na aparaty słuchowe pozwala odzyskać przynajmniej część środków, które przeznaczyliśmy na zakup tego sprzętu. Aby uzyskać refundację z NFZ należy udać się do laryngologa, który wystawi wniosek na aparat słuchowy i wkładkę uszną.

Wniosek należy złożyć w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwym dla miejsca zameldowania). Dofinansowaniu podlegają dwa aparaty słuchowe, pod warunkiem że ubytek słuchu przekracza podaną w rozporządzeniu wartość dla danej grupy wiekowej. Kwota, jak i częstotliwość dofinansowania zależy też od wieku osoby ubezpieczonej.

Źródła:
  1. Czyż, Anna. “Problemy komunikacyjne osób z postlingwalnym uszkodzeniem słuchu a możliwości doboru aparatów słuchowych.” Niepełnosprawność. Półrocznik Naukowy 7 (2012): 124-132.
  2. Skrzypek, Aleksandra, et al. “Ocena niedosłuchu u osób powyżej 60. roku życia korzystających z aparatów słuchowych.” Otolaryngologia Polska 68.1 (2014): 25-29.