Lek na poprawę słuchu – który warto wybrać?

Preparaty na poprawę słuchu - które wybrać

Stres, narażenie na silny hałas, ale przede wszystkim starzenie się – to czynniki, które wpływają na pogorszenie się naszego słuchu. Problemy ze słuchem dotyczą szerokiej grupy osób. W artykule przedstawimy jaki lek na poprawę słuchu jest aktualnie najchętniej polecany przez lekarzy i opowiemy więcej o różnych formach produktów. Zapraszamy!


Nawigacja:

Jakie leki na poprawę słuchu wybrać?

Zapotrzebowanie na środki farmaceutyczne poprawiające słuch zauważyli producenci, którzy wytworzyli różne rodzaje produktów pomagających w przywróceniu odpowiedniego słyszenia. Co się z tym wiąże również polepszenia jakości życia. Podpowiadamy po jakie preparaty mogą sięgnąć osoby, które chcą naprawić swój słuch, ale też zadbać o profilaktykę, aby utrzymać dobrą kondycję narządu słuchu.

Tabletki na poprawę słuchu

Tabletki na słuch mogą mieć w swoim składzie różne substancje, które polepszają ukrwienie ślimaka, w którym odbierane są wrażenia dźwiękowe, ale też ukrwienie w miejscu, gdzie są one analizowane, czyli w obrębie kory mózgowej. Stosowanie środków na przykład z miłorzębem japońskim jest szczególnie pomocne dla osób starszych, u których ukrwienie jest słabsze. Ponadto, lek na poprawę słuchu może być też wzbogacony o inne substancje korzystne dla słuchu, jak magnez chroniący komórki nerwowe (w tym nerwu słuchowego) czy wapń mający znaczenia dla prawidłowego przesyłania impulsów nerwowych.

Preparaty z tej kategorii polecane są nie tylko dla osób starszych, u których często występuje niedosłuch. Poleca się je również też dla osób młodych, które chcą zachować właściwości narządu na długie lata. Preparaty na słuch o bogatym składzie pomagają słyszeć dźwięki o lepszej barwie i niższym natężeniu, przywrócić zmysłowi niezwykłą czułość, a także wyeliminować zmęczenie spowodowane niedosłuchem, zapobiec zawrotom i bólom głowy, a ponadto poprawić witalność.


Zioła na poprawę słuchu

W aptece dostępne są też zioła na poprawę słuchu. Wśród takich ziół wymienia się na przykład korzeń żeń-szenia oraz liść miłorzębu japońskiego. Stosowanie ekstraktów z tych roślin przyczynia się nie tylko do lepszego słyszenia, ale też wyeliminowania niektórych dolegliwości związanych z narządem słuchu, takich jak szumy, dzwonienie, piski w uszach czy wrażenie zatykania uszu.

Preparaty do higieny uszu

Aby zapobiec problemom ze słuchem powinno się też zadbać o prawidłową higienę uszu. Uszy należy czyścić regularnie, aby nie dopuścić do zatkania przewodów słuchowych, jednak trzeba to robić we właściwy, bezpieczny sposób. Patyczki przeznaczone są do czyszczenia uszu od zewnątrz. Natomiast, aby wyczyścić środek ucha powinniśmy sięgnąć po specjalne preparaty, takie jak krople i spraye, które pomagają w udrożnieniu uszu. Działają one w ten sposób, że rozpuszczają zgromadzoną w przewodzie słuchowym woskowinę i ułatwiają jej usunięcie, aby nie doprowadzić do utworzenia korków woskowinowych. Krople i spraye do uszu są łatwe w stosowaniu – nie ma ryzyka uszkodzenia błony bębenkowej. Zalecane jest też sięgnięcia po specjalne środki do uszu w stanach zapalnych, które przyniosą ulgę w bólu.

Źródła:
  1. Pótoranos, F., and Katarzyna Czuba. “Badania mikrobiologiczne preparatów leczniczych i kosmetyków.” LAB Laboratoria, Aparatura, Badania 20 (2015).
  2. Dąbrowski, Piotr, and Witold Szyfter. “Ostre zapalenie ucha środkowego–diagnostyka, profilaktyka i leczenie.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 7.10 (2005): 30-37.